Оновлення енергетичної інфраструктури та робота Державної інспекції енергетичного нагляду України у світлі Закону України «Про ринок електричної енергії»

Оновлення енергетичної інфраструктури та робота Державної інспекції енергетичного нагляду України у світлі Закону України «Про ринок електричної енергії»
11 червня 2017 року набрав чинності Закон України «Про ринок електричної енергії», який визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електроенергії і запроваджує нові революційні правила з метою входження України до спільної енергетичної системи Європейського Союзу.
 
Цей Закон – результат великої роботи, здійсненої фахівцями Міністерства енергетики та вугільної промисловості України за участі європейського Енергетичного Співтовариства, представників Європейської Комісії, народних депутатів України.
 
Попереду – робота по розробці вторинного законодавства. За інформацією директора Департаменту електроенергетичного комплексу Ольги Буславець, близько 50% актів вторинного законодавства уже напрацьовано і буде передано на затвердження.
 
Згідно Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачається запровадження конкуренції на ринку електроенергії, що має забезпечити демонополізацію та дати можливість споживачам обирати постачальника електричної енергії. Крім того, з’являться такі сегменти ринку, як ринок двосторонніх договорів, ринок «на добу наперед», внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок, ринок допоміжних послуг.
 
Повномасштабний ринок електричної енергії має запрацювати з 1 липня 2019 року.
 
Також вимогами п. 16 Прикінцевих та перехідних положень Закону передбачено: протягом 12 місяців має бути проведена реорганізація Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж та Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії шляхом утворення центрального органу виконавчої влади, що здійснює державний нагляд (контроль) в галузі електроенергетики.
 
Законом чітко окреслені напрямки діяльності Державної інспекції енергетичного нагляду України: новостворений центральний орган виконавчої влади здійснюватиме нагляд (контроль) за дотриманням учасниками ринку (крім споживачів) вимог правил та інших нормативно-правових актів і нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічного стану електричних установок і мереж, а також залучатиметься до роботи комісій з розслідування причин і наслідків технологічних порушень на обладнанні електричних мереж учасників ринку, які призвели до порушення режимів роботи інших учасників ринку.
 
Важливим завданням новоствореного органу стане підготовка за результатами проведеної роботи та надання Міненерговугілля України висновку щодо пріоритетності технічних рішень для розвитку системи передачі та систем розподілу, передбачених проектами інвестиційних програм оператора системи передачі та операторів систем розподілу, а також результатів перевірок здійснення учасниками ринку реконструкції та модернізації енергетичного обладнання електричних станцій.
 
Державний енергетичний нагляд буде здійснюватися у вигляді проведення обстежень, перевірок, оглядів щодо обладнання електричних мереж учасників ринку електричної енергії (крім споживачів) у порядку, визначеному Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
 
На даний момент колективом Держенергонагляду проводиться робота по напрацюванню дорожньої карти, визначенню поетапності дій і заходів щодо реорганізації Державної інспекції енергетичного нагляду України в центральний орган виконавчої влади.