Пам'ятка споживача щодо режимів споживання електричної енергії під час дії тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії

Пам'ятка споживача щодо режимів споживання електричної енергії під час дії тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.03.2017 р. № 163-р «Про продовження строку дії тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії» подовжений строк дії тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії, передбачених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2017р. № 103 «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії», на один місяць, а саме: з 17 березня по 17 квітня 2017 року.
 
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго», виходячи з наявних запасів палива для виробництва електричної енергії тепловими електростанціями, у разі необхідності і погодження з Міністерством енергетики, може застосувати графік погодинного відключення електроенергії та графіків її аварійного відключення.
 
А тому Держенергонагляд знову звертається до населення з роз’ясненням принципів ефективного, економічного та доцільного використання електричної енергії.
 
Добовий графік електричного навантаження має значну нерівномірність. Він характеризується піком навантаження в години ранкового та вечірнього максимуму, провалом навантаження в години нічної зони доби і майже рівномірним споживанням електричної потужності протягом денного часу доби. Так, максимальне навантаження спостерігається в будні дні з 08:00 до 10:00 і з 17:00 до 21:00.
 
На території Луганської області внаслідок всім відомим обставинам залишаються пошкодженими значна кількість електрообладнання, знеструмлена чисельна кількість повітряних ліній та підстанцій. А тому економія електричної енергії, в цій складній ситуації є першочерговим завданням для всіх споживачів, заради забезпечення енергетичної безпеки регіону та держави в цілому.
 
Посприяти забезпеченню сталого функціонування енерговузла можуть самі споживачі, регулюючи режими споживання електричної енергії, а саме: зменшуючи споживання електричної потужності в години максимальних навантажень, та збільшуючи навантаження на електромережі у нічні години доби. Враховуючи, що в структурі електроспоживання України частка населення складає близько 30%, економічна зацікавленість українців у застосуванні енергоємних електроприладів в нічний час може стати дієвим чинником енергозбереження у масштабі цілої країни.
 
Дедалі більшу популярність серед населення здобуває встановлення двозонних приладів обліку. Застосування тарифів, диференційованих за періодами часу, дозволить дієво заощадити грошові кошти в оплаті за електроенергію, за умови здійснення наступних заходів: використання більшого обсягу електричної енергії в нічні години доби, незастосування енергоємних електроприладів у період з 8 до 10 години та з 17 до 21 години.
 
Особливості зонних приладів обліку
 
У першу чергу зонні прилади доцільно встановлювати наступним категоріям споживачів:
1) які використовують електричну енергію переважно в нічний час (з 23- 00 до 7-00);
2) з відсутністю гарячого водопостачання;
3) з електронагрівальними установками;
4) які використовують багато електроенергії, однак бажають законно економити при оплаті за спожиту електроенергію.
 
Перевага двозонного приладу обліку в тому, що споживачеві не обов’язково перебудовувати свій графік споживання електроенергії, економія вартості електроенергії буде в будь-якому разі.
 
Перевага тризонного приладу обліку полягає в тому, що споживач може суттєво знизити вартість електроенергії у випадку, якщо значна частка електроенергії буде споживатися у нічний час.
 
Також слід зазначити про спрощення урядом процедури переходу на багатозонний облік електроенергії, бо такий крок вигідний і державі.
 
Таким чином, при використанні зонних приладів обліку, споживач економить на вартості електроенергії законними методами, енергосистема розвантажується, енергоспоживання рівномірно розподіляється за часом доби і як результат - покращується якість енергопостачання.
 
В даний час використання енергозберегаючих технологій стає дуже важливим не тільки на державному рівні, але й на рівні кожної окремо взятої родини.
 
Завдання активно впроваджувати і використовувати енергозберігаючі технології в Україні стоїть досить гостро на сьогоднішній день, перш за все через постійне зростання вартості енергоресурсів. До того ж, не слід забувати, про важку екологічну ситуацію в регіоні і в країні в цілому. А використання енергозберігаючих технологій відразу вирішує ці дві головні проблеми - забезпечення безкоштовної, відновлюваною енергією, при цьому, не завдаючи жодної шкоди довкіллю.
 
Для ефективного впровадження всіх самих новітніх досягнень науки, в нашій країні є всі необхідні умови. Кліматичні та погодні умови в різних частинах України, як не можна більш підходять для установок вітрогенераторів і сонячних колекторів. Крім цього, впроваджувати енергозберігаючі технології в Україні допомагає також багатий асортимент подібного обладнання, який пропонує сучасний ринок. Єдиний момент, який заважає швидкому й ефективному переходу на енергетику майбутнього - це не готовність багатьох зробити перший крок в сторону прогресу. А поки ми не зробили перший крок в сторону прогресу і впровадження всіх самих новітніх досягнень науки слід нагадати всім про прості та доступні енергосберегаючі технології, а саме:
 
Економія тепла
 • Закладення щілин у віконних рамах і дверних отворах. Для цього використовуються монтажні піни, саморозширювальні герметизуючі стрічки, силіконові і акрилові герметики і т.д. Результат - підвищення температури повітря в приміщенні на 1-2 градуси.
 • Ущільнення притвору вікон і дверей. Використовуються різні самоклеючі ущільнювачі і прокладки. Ущільнення вікон проводиться не тільки по периметру, але і між рамами. Результат - підвищення температури всередині приміщення на 1-3 градуси.
 • Встановлення нових пластикових або дерев’яних вікон з багатокамерними склопакетами. Краще якщо скла будуть з тепловідражаючою плівкою, і в конструкції вікна будуть передбачені провітрювачі. Тоді температура в приміщенні буде більш стабільною і взимку і влітку, повітря буде свіжим і не буде необхідності періодично відкривати вікно, викидаючи великий обсяг теплового повітря. Результат - підвищення температури в приміщенні на 2-5 градусів і зниження рівня вуличного шуму.
 • Установка других дверей на вході в квартиру (будинок). Результат - підвищення температури в приміщенні на 1-2 градуси, зниження рівня зовнішнього шуму і загазованості.
 • Установка тепловідражаючого екрану (або алюмінієвої фольги) на стіну за радіатор опалення. Результат - підвищення температури в приміщенні на 1 градус.
 • Намагайтеся не закривати радіатори щільними шторами, екранами, меблями - тепло буде ефективніше розподілятися в приміщенні.
 • Закривайте штори на ніч. Це допомагає зберегти тепло в будинку.
 • Замініть чавунні радіатори на алюмінієві. Тепловіддача цих радіаторів на 40-50% вище. Якщо радіатори встановлені з урахуванням зручного знімання, є можливість регулярно їх промивати, що так само сприяє підвищенню тепловіддачі.
 • Засклення балкона або лоджії еквівалентно установці додаткового вікна. Це створює тепловий буфер з проміжною температурою на 10 градусів вище, ніж на вулиці в сильний мороз.
Не рідкість, коли є проблема не з недоліком тепла, а з його надлишком. У зв’язку з цим треба приступити до установки поквартирних теплолічильників. Це змусить жителів регулювати температуру не кватиркою, а вентилями-термостатами, встановленими на радіатори.
 
Економія електричної енергії
 • Застосовуйте місцеві світильники коли немає необхідності в загальному освітленні.
 • Візьміть за правило виходячи з кімнати гасити світло.
 • Застосовуйте техніку класу енергоефективності не нижче А. Додаткова витрата енергії на побутові пристрої застарілих конструкцій становить приблизно 50%. Така побутова техніка окупиться не відразу, але з урахуванням зростання цін на енергоносії вплив економії буде все більше. Крім того, така техніка, як правило, є більш сучасною і кращою за характеристиками.
 • Не встановлюйте холодильник поруч з газовою плитою або радіатором опалення. Це збільшує витрату енергії холодильником на 20-30%
 • Ущільнювач холодильника повинен бути чистим і щільно прилягати до корпусу і дверцятам. Навіть невелика щілина в ущільненні збільшує витрату енергії на 20-30%.
 • Охолоджуйте до кімнатної температури продукти перед тим, як покласти в холодильник.
 • Не забувайте частіше розморожувати холодильник.
 • Не блокуйте радіатор холодильника, залишайте зазор між стіною приміщення і задньою стінкою холодильника, щоб вона могла вільно охолоджуватися.
 • Застосовуйте світлі тони при оформленні стін квартири. Світлі стіни, світлі штори, чисті вікна, розумна кількість квітів скорочують витрати на освітлення на 10-15%.
 • Записуйте показання електролічильників та аналізуйте яким чином можна скоротити споживання.
 • У деяких будинках комп’ютер тримають включеним постійно. Вимикайте його або переводьте в сплячий режим, якщо немає необхідності в його постійній роботі. При безперервній цілодобовій роботі комп’ютер споживає в місяць 70-120 кВт*год. Якщо безперервна робота потрібна, то ефективніше для таких цілей використовувати ноутбук або комп’ютер зі зниженим енергоспоживанням (процесори сімейства Atom).
В цілому цілком реально скоротити споживання електроенергії на 40-50% без зниження якості життя і шкоди для звичок.
 
Економія газу
 
Економія газу насамперед актуальна, коли встановлені лічильники газу в квартирах, де є індивідуальні опалювальні пункти, і в приватних будинках з автономним опаленням. В цьому випадку всі заходи по економії тепла та гарячої води забезпечують економію газу.
У той же час при приготуванні їжі також є можливості заощадити газ.
 • Полум’я пальника не повинно виходити за межі дна каструлі, сковороди, чайника. У цьому випадку Ви просто грієте повітря в квартирі. Економія 50% і більше.
 • Деформоване дно посуду призводить до перевитрати газу до 50%;
 • Посуд, в якому готується їжа повинна бути чистим і не пригорілим. Забруднений посуд вимагає в 4-6 разів більше газу для приготування їжі.
 • Застосовуйте економічний посуд, ці якості зазвичай рекламує виробник. Самі енергоекономічні вироби з нержавіючої сталі з полірованим дном, особливо з шаром міді або алюмінію. Посуд з алюмінію, емальований, з тефлоновим покриттям досить не економічний.
 • Рекомендується встановлювати прокладки з алюмінієвої фольги під пальник. У цьому випадку плита не так гріється і брудниться, а газ використовується економічніше.
 • Дверцята духовки повинні щільно прилягати до корпусу плити і не випускати розпечене повітря.
В цілому, просто економне використання газу дає скорочення його споживання в 2 рази, використання пропонованих заходів приблизно в 3 рази.
Отже, згуртовані дії населення, направлені на недопущення перевантажень в електричних мережах у часи максимуму, шляхом раціонального та економного використання електричної енергії у побуті, дозволять запобігти виникненню аварій та інших надзвичайних ситуацій, що призводять до знеструмлень осель, інфраструктурних та соціально важливих об’єктів.
 
Сватівське відділення Державної інспекції у Луганській області інспекції Держенергонагляду у Донбаському регіоні