Гідравлічні випробування теплових мереж

Гідравлічні випробування теплових мереж
Гідравлічні випробування теплових мереж на міцність і щільність - один із важливих заходів по підготовці теплових мереж до опалювального періоду, який дозволить зменшити кількість технологічних порушень, дасть змогу підвищити якість теплопостачання під час проходження опалювального періоду та зменшити недовідпуск теплової енергії споживачам.
 
Основні положення і вимоги щодо підготовки теплових господарств до опалювального періоду передбачені Правилами підготовки теплових господарств до опалювального періоду, затвердженими спільним наказом Міністерства палива та енергетики України та Міністерства житлово-комунального господарства України від 10.12.2008 № 620/378 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.12.2008 за  № 1310/16001 (далі – Правила).
 
Згідно з вищезазначеними Правилами власники теплових мереж або уповноважені ними органи під час підготовки обладнання теплових мереж до опалювального періоду повинні забезпечити розробку та затвердження у встановленому порядку робочих програм з проведення випробувань теплових мереж на гідравлічну щільність та міцність, розрахункову температуру, теплові та гідравлічні втрати відповідно до вимог нормативно-технічної документації, провести роботи з усунення порушень, виявлених у теплових та гідравлічних режимах роботи теплових мереж, та провести гідравлічні випробування устаткування теплових мереж на щільність та міцність.
Гідравлічні випробування теплових мереж на міцність і щільність -  це метод діагностики теплових мереж, який є щорічним і обов’язковим заходом та проводиться у період підготовки до опалювального періоду (з квітня по вересень).
 
Для гідравлічних випробувань на міцність і щільність трубопроводи теплових мереж заповнюються водою температурою не нижче ніж 5°С і не вище 40°С з підвищеним на 25% тиском, що утворюється за рахунок перекриття окремих ділянок тепломережі. Під час випробувань можливе пошкодження труб, яке супроводжується викидами води на поверхню. Протягом випробувань та ліквідації виявлених пошкоджень в окремих районах міст тимчасово відсутнє гаряче водопостачання.
 
Проведення гідравлічних випробувань теплових мереж дає змогу виявити і ліквідувати максимально можливу кількість найбільш зношених ділянок теплових мереж та запобігти таким чином появі пошкоджень та відключенню споживачів на час їх усунення, як правило, при низьких температурах повітря.
 
Графіки проведення випробувань теплових мереж погоджують місцеві органи самоврядування.
 
Зазначені графіки повинні розміщуватися на офіційних сайтах власників теплових мереж або уповноважених ними органів. Також інформацію щодо гідравлічних випробувань можна отримати за телефонами «гарячої лінії» органів місцевого самоврядування.
 
Наприклад, терміни проведення гідравлічних випробувань по кожній вулиці міста Києва можна дізнатися за допомогою спеціального сервісу на сайті для клієнтів ПАТ «Київенерго» (http://kyivenergo.ua/te-home/hydrotests).
 
Технічний стан теплових мереж при проходженні опалювального сезону напряму залежить від якості гідравлічних випробувань.
 
Державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації теплових мереж суб'єктів відносин у сфері теплопостачання здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
 
У той же час до 31 грудня 2017 року встановлено мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності згідно із Законом України від 03.11.2016 № 1728-VIII «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
 
Відповідно, на даний час Держенергонагляд має можливість здійснювати нагляд за технічним станом теплових господарств та підготовкою їх до опалювального періоду тільки на підставі звернень суб’єктів відносин у сфері теплопостачання.
 
При цьому інспекціями Держенергонагляду в областях надсилаються інформаційні листи щодо необхідності розроблення та виконання комплексу заходів з підготовки джерел теплової енергії, теплових мереж та споживачів теплової енергії до опалювального періоду 2017-2018 років та рекомендовано суб’єктам відносин у сфері теплопостачання завчасно звертатися до Держенергонагляду стосовно залучення державних інспекторів до огляду (оцінки) технічного стану енергетичного устаткування з метою визначення оптимальних обсягів ремонтних та профілактичних робіт.
 
Зазначені листи також буде запропоновано для розміщення на сайтах органів місцевого самоврядування.
 
Порозуміння та співпраця суб’єктів відносин у сфері теплопостачання, органів місцевого самоврядування та Держенергонагляду під час підготовки теплових господарств до опалювального періоду та його проходження є запорукою надійного та якісного постачання теплової енергії.
 
З метою подальшого оперативного моніторингу за дотриманням режимів теплопостачання просимо інформувати відповідні підрозділи Держенергонагляду в областях про випадки поривів теплових мереж та їх усунень.